
Co wiesz na temat izolacji piankowej?
Izolacja piankowa – co musisz wiedzieć
Izolacja pianką poliuretanową
Pianka poliuretanowa może być stosowana do ocieplania różnych części budynku: dachów (płaskich i pochyłych), stropów, ścianek działowych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, fundamentów. Pianka może być stosowana do ocieplania budynków drewnianych i murowanych, budowania nowych domów czy remontów lub renowacji już zbudowanych.
Izolacja pianką poliuretanową gwarantuje odpowiednią izolację nawet nieogrzewanych pomieszczeń. Ponieważ poliuretan (PPU) jest przyjaznym dla środowiska materiałem izolacyjnym, więc praca z tą pianką nie zaszkodzi ludziom oraz zwierzętom.
Pianka poliuretanowa szczelnie wypełnia wszelkie pęknięcia, przecieki, tworząc ciągłą warstwę izolacyjną. Ocieplenie dachu i wiaty pianką poliuretanową pozwoli zmniejszyć większość kosztów ogrzewania. Izolacja tą pianką nie wymaga folii izolacyjnej, która jest niezbędna do izolacji innymi materiałami.
Pozytywne właściwości pianki poliuretanowej
-izoluje nawet najbardziej niedostępne miejsca;
-znacznie cieńsza warstwa pianki poliuretanowej jest również w stanie zachować tę samą jakość cieplną, co znacznie grubsze inne materiały izolacyjne. Do ocieplenia ścian budynku wystarczy 10 cm poliuretanu, a strop ma grubość 15 cm);
-posiada bardzo dobrą izolację przed wilgocią, co jest bardzo ważne w przypadku produktów odprowadzających wilgoć, które są przechowywane w określonych pojemnikach lub magazynach;
-pianka poliuretanowa otwartokomórkowa pozwala ścianom „oddychać” – usuwać z nich wilgoć, co jest bardzo ważne;
-poliuretanowy system ociepleń o zamkniętych komórkach umożliwia utrzymanie stosunku wilgotności do temperatury w pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia;
-wysokiej jakości izolacja akustyczna;
-poliuretan doskonale przylega do wszelkich izolowanych powierzchni, które nie wymagają specjalnego przygotowania;
Izolacja termiczna pianką
Pianka termiczna może być stosowana do izolacji szczelin w ścianach, podłogach i sufitach. Izolacja termiczna pianką jest skuteczna w ocieplaniu domów murowanych lub drewniano-ceglanych. Producenci poszczególnych pianek termicznych przestrzegają jednak, aby nie podsumowywać wszystkich właściwości pianek termicznych, a jedynie brać pod uwagę właściwości techniczne konkretnego rodzaju pianki termicznej. Na przykład w surowym klimacie stosowana jest norweska pianka termiczna Wall-Foam, która izoluje szczeliny powietrzne w ścianach i ma izolacyjność termiczną (100% wypełnienie szczelin powietrznych).
Pozytywne właściwości pianek termicznych
-wentylacja między ścianami jest zatrzymana;
-ogrzewanie domu pianką termiczną obniża koszty ogrzewania;
-wzrasta opór cieplny ściany;
-jakościowo izoluje dźwięk;
-Ściany izolowane pianką termiczną zapobiegają wilgoci i pleśni;
-pianki termiczne są ekologiczne, bezzapachowe i trwałe.
Pianki termiczne wykonane są z żywic, utwardzaczy, wody i materiałów termoizolacyjnych. Te ostatnie są wdmuchiwane do szczelin powietrznych w ścianach przez specjalne otwory wywiercone w spoinach murowanych, nie uszkadzając elewacji budynku. Ze względu na tę właściwość pianka termiczna najlepiej nadaje się do ocieplania nowych domów, w których pozostają szczeliny powietrzne w ścianach.